Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
VPN Kullanma Talimatı

1. VPN sistemi UYAP internet hattında çalışmamaktadır (Seçim sistemi hariç) Bu yüzden normal bir internet hattı ile bağlı olmalısınız. Telefonunuzun internetini kullanmada bağlantı kopukluğu gibi sorunlar yaşamanız olasıdır. Böyle bir bağlantı türünü tercih etmek durumundaysanız bağlantınızın kopup kopmadığını kontrol ediniz.

2. VPN havuzuna sicilinizin dahil olması gerekmektedir. Bakanlık ile ilgili yazışma sürecinde tanımlamanın olduğuna dair yazının olması gerekmektedir. 

3. Bilgisayar açılış şifrenizde kesinlikle büyük harfler ile Ü Ğ İ Ş Ç Ö ve küçük harfle ile ü ğ ş ç ö karakterleri OLMAMALIDIR.

4. Bilgisayar açılış şifreniz (İlk açılış, Windows oturum şifrenizdir) güncel olması gerekmektedir. Şifrenizi değiştirmenizi ve değiştirdiğiniz tarihe göre 30 günde bir değişiklik yapmanızı öneririz. Şifrenizi http://sifre.uyap.gov.tr adresinden değiştirebilirsiniz. Menü üzerinden giriş yaptıktan sonra yönlendirme ile seçenekler içerisindeki "Bilgisayar Açılış Şifresi" seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

5. Kapalı olan bilgisayarınıza e-imza cihazınızı takınız. Bilgisayarınızı açınız, masaüstünde Cisco AnyConnect programı olmalıdır. Bu kısayol yoksa başlat kısmına Cisco yazarak da ulaşabilirsiniz. 

6. Sağ altta beliren Cisco programının sol altındaki dişli işaretine tıklayarak çıkan penceredeki Preferences sekmesine geliniz. Allow local LAN ile başlayan ve Minimize ile başlayan seçenekler işaretli, varsa diğer seçenekler işaretsiz olmalıdır.

7. Cisco programını açtıktan sonra sağ altta beliren program içerisindeki yazı alanında vpn.uyap.gov.tr yazmalıdır. Ardından Connect butonuna tıkladığınızda biraz bekledikten sonra istenen akıllı kart şifresi e-imza şifrenizdir. Bu aşamadan sonra istenen kullanıcı adı abSİCİLNUMARANIZ ve şifre kısmı da 4. maddede almanız gereken Bilgisayar Açılış Şifrenizdir.

8. Bilgisayar açılış şifreniz Bakanlık bilgisayarlarınca ve VPN işleminde kullandığınız şifredir. Kişisel bilgisayarınızın şifresi farklı olabilir. Bu anlatılan şifreden bağımsızdır. Sizden istenen her zaman bakanlıkça kullandığınız sicil ve şifre ile giriş yaptığınız şifredir.

9. Cisco programının bağlantı simgesi olan kilit işareti yeşil simge ile değişecek ve program arka planda çalışmaya başlayacaktır.

10. UYAP'ı açabilmek için Edge veya Chrome tarayıcılarından biri ile giriş yapmanız gerekmektedir. Varsa masaüstündeki UYAP simgesinden, yoksa tarayıcınızın adres çubuğuna portal.uyap.gov.tr yazarak giriş yapabilirsiniz.

11. Bu aşamadan sonraki tüm işlemler kurum içindeki süreçler ile aynıdır, giriş yaptıktan sonra yükleme sırasında bir gecikme veya indirme söz konusu olabilir.

Adres

Kartaltepe, Malazgirt Cd. No:2-4, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Telefon

0212 411 51 00

0212 411 53 37

E-Posta