Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
E-İmza Başvuru Yapma

E-İmza Başvurusundaki e-devlet şifresi ve diğer bilgilerin içermesinden dolayı Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) gereği şifrenizin şahsınızca alması gerekmektedir. 

Öncelikle https://basvuru.kamusm.gov.tr/bs/login.go adresine giriniz. Chrome tarayıcısını tercih etmenizi öneririz.
Yüklü değilse Edge ile devam edebilirsiniz. Ok ile gösterilen “Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu” yazısına tıklayınız.

 1. Ok ile gösterilen “Başvuru erişim parolamı bilmiyorum” yazısına tıklayınız. Bu şifre mail adresinizde gelmişse işleme gerek yoktur.
 2. Sizden istenen bilgileri giriniz ve Gönder butonuna tıklayınız.
 3. Sayfa içindeki “Kullanıcı Girişi” yazısına tıklayınız ve ardından sizden istenen bilgileri giriniz. Başvuru Erişim Parolanız mail adresinize gönderilmiştir. Mail adresinizin şifresini unuttuysanız Şifre Alma İşlemleri sayfasından mail şifresi almanız gerekmektedir.
 4. Görseldeki gibi sizden istenen bilgileri yazınız.
 5. "Yenileme Başvuru" yazısına tıklayınız.
 6. Ardından sizden istenen bilgileri doldurunuz ve Formu Onayla butonuna tıklayınız, telefon numaranız veya operatörünüz ile ilgili bir problem yaşamanız halinde 444 5 576 numaralı hattan güncelleme yapmanız gerekmektedir. Güvenlik sözcüğünü 12345678 yapabilirsiniz, sonraki aşamalarda telefon ile onay kodu isteyeceği için bu şifreyi vermenizde sorun olmayacaktır ancak farklı bir şifre vermek isterseniz lütfen not ediniz.
 7. Telefon numaranıza Gönder butonuna tıkladıktan sonra gelen kodu ilgili alana giriniz.

  9. E-Onay vermek istemiyorum seçeneğini işaretleyip Devam Et butonuna tıklayınız.

  10. Şu an halihazırda kullanmış olduğunuz e-imzanızın süresi DEVAM EDİYORSA E-imzalı Başvuru butonuna, DEVAM ETMİYORSA Islak İmzalı Başvuru butonuna tıklayınız. Islak İmza ile başvuru yapmanız durumunda bu aşamada işleminiz bitmiştir, diğer işlemler E-İmzalı başvuru süreci içindir. Islak İmzalı Başvuru butonuna tıkladıktan sonra çıkan belgeyi yazdırınız ve sağ alttaki imza bölümünü imzalayarak biriminizdeki PTT Şubesine APS Kargo şeklinde kargo göndermeniz gerekmektedir. Kargo adresi çıktı aldığınız evrakın sol üstünde yazmaktadır.

  11. E-İmza süresi devam eden kişiler için bu ve bundan sonraki aşamalar geçerli olduğunu belirtmekle birlikte; doğrulama kodunu kopyalayınız. E-İmzalı Başvuru butonuna tıklayınız (Ortadaki buton)

  12. İkinci maddede yer alan "indirmek için tıklayınız" yazısına tıklayınız. Ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere sol altta bir indirme gerçekleştirmektedir. Bu indirme sürecinde eğer tarayıcınız olan Google Chrome sizden indirme sürecinde bir seçenek sunarsa "Sakla" butonuna tıklayınız.

  13. Bu şekilde sakla butonuna tıklayarak indirmeyi bitirmiş olacaksınız ardından indirilen bu dosyaya tıklayınız.

  14. Eğer bu aşamada Java size bir uyarı verirse "Run" butonuna tıklayınız, aşağıdaki uygulama açılacaktır. Kopyaladığınız  kodu buraya yapıştırınız ve ok işaretine tıklayınız.

  15. Sertifika Seçiniz alanına tıklayınız, bu aşamada isminizin çıkması gerekmektedir. İsminizi seçerek imzala butonuna tıklayınız. Eğer isminiz çıkmıyorsa e-imza token cihazınızı bilgisayarınızdan çıkartınız ve e-imza sim kartınızı kontrol ediniz. Gerekirse bu aşamada farklı bir e-imza token cihazına kendi e-imza sim kartınızı takınız ve bilgisayarınızdaki farklı bir USB girişine bu cihazı takınız. Bu işlemlerden sonra isminiz gelecektir, buna rağmen isminizi göremiyorsanız bağlı bulunduğunuz Bilgi İşlem birimi ile iletişime geçiniz.

  16. Uygulamayı Kapat butonuna tıklayınız.

  17.Bu aşamadan sonra kargonuzun gelmesini bekleyiniz. Mevcut durumda kullanmış olduğunuz e-imzanızın süresi bitene kadar kullanmanız gerekmektedir. Yeni e-imzanızın süresi başlamadığı sürece bu e-imzanıza şifre almak mümkün değildir. Eski e-imzanızın şifresi yeni e-imza için geçerli değildir. Yeni e-imzanızın başlangıç süresi başladıysa ve eski e-imzanızın süresi bittiyse yeni e-imzanız için şifre almanız gerekmektedir. Bu işlem için lütfen tıklayınız.
Adres

Kartaltepe, Malazgirt Cd. No:2-4, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Telefon

0212 411 51 00

0212 411 53 37

E-Posta